tynk elewacjyjny typu BARANEK silikonowy -samodzielne położenie tynku typu "baranek" - Wędzarnia | Budowa wędzarni | Gril murowany l Działka :: Władysławowo

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

tynk elewacjyjny typu BARANEK silikonowy -samodzielne położenie tynku typu "baranek"

Wolne chwile
Malowanie elewacji domku - samodzielne kładzenie tynku typu BARANEK
Wprowadzenie:
Nałożenie tynku strukturalnego typu baranek to wcale nie taki trudny proces, jeżeli wcześniej dobrze się przygotujemy.
Nawet ktoś, kto nigdy nie miał takiego narzędzia jak pistolet do nakładania tynku w ręku poradzi sobie. Zawsze pisząc takie słowa, używam ich wtedy gdy sam przejdę przez taki proces. Wybór form jest ogromny ale oni wiedzą, że przeciętny Kowalski nie ma takich narzędzi jak pistolet do nakładania, sprężarka, rusztowanie. Otóż trochę wysiłku i wszystko to można obecnie za niewielkie pieniądze kupić lub pożyczyć. Traktujemy mały odcinek ściany jak poligon doświadczalny, aby wyczuć siłę narzucania tynku i to wszystko. Nałożymy tynk niejednokrotnie lepiej lub tak samo jak profesjonaliści. W moim przypadku oszczędziłem ok. 5 tyś złotych, kładąc baranek samodzielnie. Na samym dole podaję również namiary na firmę, która sprzedaje gotowe tynki silikonowe. Używając wzornika kolorów można dobrać kolor samodzielnie i po położeniu jest taki jak wybraliśmy. Ja oszczędziłem 5 tyś. ale tą metodą można oszczędzić dużo więcej w przypadku większych powierzchni. Ponadto metoda nakładania tynku z zastosowaniem pistoletu pnematycznego jest bardziej dokładna i co ważne oszczędna. O metodzie nakładania ręcznego i zacierania zapomnijcie - żaden fachowiec nie położy ręcznie lepiej niż Wy sami, matodą natryskową. I jeszcze jeden plus : metodą natryskową powierzchnię 20m kwadr. zrobicie w 15-20 minut - ręcznie 1-1,5 godziny i potrzebna 2 osoba.
ETAP 1
W ub. roku mój domek przeszedł generalny remont wewnątrz - całkowita przebudowa funkcjonalna - całość w drewnie. W tym roku nadszedł czas na lifting zewnętrzny.
Dużo czasu zabrało mi zebranie odpowiedniej wiedzy i zgromadzenie materiałów, które pozwoliły na samodzielne pomalowanie/położenie tynku na moim domku na działce. Pomimo potęgi internetu i mnogości informacji na ten temat to okazało się, że bez ekipy fachowców się nie obędzie. Jednak uparłem się i powolutku zacząłem z całego szumu informacyjnego wybierać najbardziej istotne informacje, które zaczęły rozjaśniać obraz w temacie kładzenia tynków strukturalnych, w moim przypadku typu "baranek".
Jak się do tego zabrać?
1. zakupić Pistolet tynkarski pneumatyczny , zbiornik 5/6L - DO TYNKOWANIA MALOWANIA PIASKOWANIA w zestawie 3 DYSZE
- koszt od 59zł do 75zł, są też profesjonalne ale to dla takich prac zbędne taki wystaczy w zupełności
- zwrócić uwagę aby pistolet posiadał zawór odcinający powietrze na moment napełniania zbiornika farbą
-zwrócić uwagę aby plastikowy zbiornik miał w 1/3 zakrycie od góry, pozwala to użyć pistolet po kątem
Takim pistoletem można malować, nakładać tynk oraz piaskować, więc 70 zł to żaden wydatek

2. pożyczyć od znajomych sprężarkę dającą ciśnienie min. 4 atmosfery i dokupić przewód ciśnieniowy dł. min. 10m. To daje gwarancję, że pracując na wysokości wszędzie dosięgniemy.
Takie przewody kosztują ok 20zł i posiadaja złączki pasujące do złączek oryginalnych. Dlaczego napisałem pożyczyć nie kupić? ponieważ taki zakup to rząd wydatku od 300 do 500zł, choć w ostatecznym rozliczeniu i tak by się opłaciło biorąc pod uwagę usługę wykonaną przez fachowców. Są firmy, które pożyczają sprężarki ale odradzam, ponieważ koszt użyczenia wymaga wpłacenie kaucji 600zł i potem może się okazać, że pożyczyli "rzęcha na wykończeniu" i kaucja przepada.
3. załatwić drabinę 2-3 elementową i/lub pożyczyć rusztowanie budowlane - mi się udało. Zastosowanie rusztowania bardzo ułatwia malowanie i jest bezpieczniejsze na co należy zwrócić szczególną uwagę!
4. zakupić 2 rolki taśmy malarskiej zabezpieczającej
5. zgromadzić kilka kartonów do zabezpieczenia okien i poddaszy
ETAP 2
Zabezpieczenie okien, drzwi, podbitek.
Prace zabezpieczające wierzcie mi zabierają więcej czasu niż samo malowanie. Jednak warto się do tego przyłożyć, gdyż po nałożeniu tynku, zdzieramy tylko taśmę i wszystko co miało być pomalowane jest, co nie nie jest. Metoda z użyciem kartonów jest super. Przycinamy kartony jak na potrzeba i albo przybijamy albo mocujemy za pomocą taśmy malarskiej. Zabezpieczenie robi się szybko i skutecznie. Taśmy w przypadku okien i poddaszy idzie sporo. Na tym etapie warto już zaplanować, które ściany będziemy malowali i w jakiej kolejności.
ETAP 3
Gruntowanie/malowanie ścian przed nałożeniem tynku. To ważny etap i należy go bezwzględnie wykonać aby nasz później położony tynk był trwały i dłużej służył. Malowanie wykonujemy również wykorzystując pistolet. Pamiętać należy, że ściany muszą być suche i gładkie. Ściany mojego domku zostały ocieplone styropianem o gr. 10cm. Na styropian nałożono podwójną warstwę zaprawy i wklejono siatkę, następnie wygładzono i zagruntowano.
Przy zakupie tynku strukturalnego należy pamiętać o zakupie farby podkładowej pod nasz tynk. Będzie to specjalna farba gruntująca o kolorze prawie przypominającym nasz docelowy kolor tynku, choć nie do końca ale tym nie należy się przejmować. Mi na 70m kwadr. potrzebne były 2 wiadra po 10 litrów /70zł za wiaderko/. Gruntowanie można również wykonać przy pomocy pędzla lub wałka - choć pistoletem to moment. Gruntujemy w suchy dzień. Po zagruntowaniu ściany należy odczekać min. 12-18 godzin przed nałożeniem tynku!
ETAP 4
Nakładanie tynku typu BARANEK 0,5mm przy użyciu pistoletu do nakładania tynku - narzucanie pneumatyczne.
WAŻNE!
Należy zaplanować kolejność nakładania na ściany w zależności od nasłonecznienia. Prosta zasada : tynk nakładamy na scianę która nie jest aktualnie nasłoneczniona! Tu pokazałem fragment ściany z nałożonym tynkiem i widać farbę podkładową - kolor prawie taki sam ale nie ten sam. To ułatwia nakładanie, bo widzimy, gdzie już nałożyliśmy tynk.

ETAP 5
Nakładanie tynku typu baranek 0,5mm
Ściana tylna zacieniona. Gotowy tynk strukturalny typu baranek w wiadrze 25kg, kolor jasna czekolada. Przygotowujemy rusztowanie, na dole rozkładamy kartony. Tynk w wiaderku po otwarciu mieszamy ok. 5-10min. przy użyciu wiertarki z mieszadłem wolnymi obrotami. Ustawiamy wiadro z tynkiem na rusztowaniu obok pistoletu. Włączamy sprężarkę i czekamy chwilkę aby wskaźnik pokazał ciśnienie 4 atm. - plastikowym naczyniem o poj. 1 lira nabieramy tynk i wlewamy do pojemnika pistoletu. Staje się dość ciężki, bo wlaliśmy ok. 5kg tynku. Zawór powietrza jest zamknięty, więc go otwieramy i do dzieła. Ogólne wskazówki : pistolet staramy trzymać prostopadle do ściany w odległości ok. 15-20cm. W momencie jak z dyszy zaczyna przerywać podawanie tynku, zamykamy zawór i uzupełnimy pojemnik o kolejną porcję tynku. Należy pamiętać, że tak gdzie już tynk został położony jedzemy dalej nie starając się poprawiać. Sami zobaczycie jak kształtuje się struktura nakładania. Zasada jest też mokre na mokre, więc lepiej zrobić trening na odcinku np. metr na metr - nałożyć odczekać godzinę, dwie i zobaczyć efekt po przeschnięciu. Nie starać się na siłę nakładać - OBSERWOWAĆ układanie się ziarenek i trzymać pistolet w prawie stałej odległości.
Po pewnym czasie minuta - dwie "nauczycie się swojego pistoletu. Regulacji narzucania przez dyszę dokonuje się  zaworem na końcu pistoletu. Najlepiej aby zobaczyć efekt regulacji zaworem, to użyć pistoletu ale nalać do niego wody i otworzyć zawór spustowy i regulować zaworem szerokość puszczania przez dyszę. Zobaczycie wtedy jak woda od drobnych kropelek, prawie mgiełki do dużych kropel i prysznica jest wyrzucana przez dyszę pistoletu. To pokaże zasadę działania zaworu.  Fotka obok nie oddaje w pełni efektu, smarton nie potrafi nawet w wysokiej rozdzielczości oddać w pełni efektu jednolitrości. Wierzcie mi jednak, że widok całosciowy jest super.
Pamiętajcie!
Po zakończeniu nakładania tynku na jedną ze ścian należy dobrze obmyć pod ciśnieniem wody dyszę i środek pistoletu / plastikową komorę o góry i boki/ - tynk schnie szybko w pistolecie. Ja użyłem dyszy 6mm średniej zestawu. Średnica dyszy wylotowej decyduje o szerokości wyrzucanego tynku a zawór regulacyjny o gęstości - to trzeba dobrać optymalnie na kawałku tektury lub ściany i po tym już nie regulować zaworu.
Tynk strukturalny typu baranek - silikonowy - jak dobrać i gdzie kupić?
Długo się naszukałem i naoglądałem oraz nasłuchałem opinii sprzedawców o tynkach. W dużych marketach budowlanych są i owszem, ale potentaci typu ATLAS, CERSIT i inni zadbali aby tylko ich produkty dominowały. I tak wiaderko Atlas 10kg - kolor do wyboru ok. 200zł u innych to samo, różnica w wadze wiaderka ale 20kg to koszt ok. 200zł za wiaderko. Tymczasem szukanie w internecie dało efekt. Znalazłem firmę, która za 25kg wiaderko w dowolnym kolorze wyceniła na 123zł !! plus 2 wiaderka po 10kg podkładu i koszt wyniósł 1200zł. Ja zamówiłem na 70m kwadr. 8 wiader po 25kg i 2 wiadra gruntu. Koszt przesyłki z Wrocławia do Władysławowa  na palecie70zł. Można? - można! Nie płaćcie tylko za samą markę. Polska firma z Wrocławia działa jak błyskawica i oferuje profesjonalny towar. Przed realizacją poprosiłem o wzornik i szok, na drugi dzień profesjonalny wzornik z kolorami przywozi kurier.

Okazało się że tą firmą jest
ja znalazłem tę firmę poprzez ich przedstawiciela RENOWA24.PL we Wrocławiu, który szybko i sprawnie zrealizował moje zamówienie. Dosłownie po rozmowie i uzgodnieniu szczegółów kolorystycznych i dostawy, towar przyjechał w ciągu 24 godzin na moją działkę. Szczególne podziękowania dla Pana Karola z firmy renowa24  - takich fachowo przygotowanych sprzedawców tylko pozazdrościć firmie RENOWA24. Okazało się, że wszystkie koszałki i marche mogą się tylko kłaniać firmie Bechcicki- materiały budowlane. Mają firmy przedstawicielskie niemal w całej Polsce a ich produkty są nie tylko lepsze ale i co najważniejsze tańsze. Tu adres url firmy BECHCICKI - www.bechcicki.pl/ . Jak zawsze pisałem i podkreślam - firmy, które oferują dobre polskie produkty będę zawsze reklamował, pomimo, że nic mnie z nimi nie wiąże. Ważne jest aby "szary" obywatel" dostał dobry towar i nie był przez wielkich nabijany w przysłowiową butelkę.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam, mam nadzieję, że moje porady przydadzą się wielu z Was i pomogą w remoncie własnego mieszkania czy domu.

Leszek
 
stat4u
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego